Evde Nefis leziz Damla Sakızlı Vişne Reçeli Tarifi.

Kavanoz Kavanoz Mutluluk: Damla Sakızlı Vişne Reçeli


Damla Sakızlı Vişne Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 500 gramvişne
 • 1,5 su bardağıtoz şeker
 • 4 adetdamla sakızı
 • 1/4 adetlimonun suyu

Damla Sakızlı Vişne Reçeli Tarifinin Püf Noktası

Damla sakızları reçele aroma vereceği için doğrudan ilave etmek yerine minik bir tülbent ile içerisine ekleyin. Reçelin kıvamını damak zevkinize göre daha koyu ya da sıvı hazırlayabileceğiniz gibi şeker miktarını da arttırıp, azaltabilirsiniz.

Damla Sakızlı Vişne Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Vişnelerin çekirdeklerini bir aparat ya da pipet yardımıyla dikkatli bir şekilde çıkarın.
 2. Çekirdeklerini çıkardığınız vişnelerin bir süzgecin içerisine aktarın. Dikkatli bir şekilde yıkayarak fazla suların tamamen süzülmesi için bir süzgecin üzerine alın.
 3. Ardından derin bir tencerenin içerisine aktarın ve üzerine toz şeker ilave edin. Kapağını kapatarak 4-5 saat kadar bu şekilde dinlendirin.
 4. Bir minik tülbent parçasının içerisine damla sakızlarını aktarın. Ağzını sıkıca bağlayarak tencerenin içerisine yerleştirin.
 5. Kısık ateşte vişneler suyunu çekene kadar ve toz şeker iyice eriyene kadar pişirmeye başlayın.  Bu aşamada suyu eksik gelirse 1/2 su bardağı kadar da su ilave edebilirsiniz.
 6. Son aşamasına yaklaştığınızda limon suyunu ilave edin ve güzelce karıştırın. Bu aşamalarda üzerinde oluşan köpükleri almayı ihmal etmeyin.
 7. Vişneler iyice kıvam aldığında içinden damla sakızlarını çıkarın. Ocaktan alın ve oda sıcaklığında karıştırarak 1 saat kadar dinlendirin. Soğuduğunda cam kavanozlara ya da saklama kaplarına aktararak muhafaza edebilir, afiyetle tüketebilirsiniz.
Damla Sakızlı Vişne Reçeli ile ilgili görsel sonucu"
Damla Sakızlı Vişne Reçeli ile ilgili görsel sonucu"
Damla Sakızlı Vişne Reçeli ile ilgili görsel sonucu"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir