Forza Motorsport 7

Forza Motorsport 7 Ä°nceleme

Forza Motorsport 7 İnceleme

Forza Motorsport 7, şu an oynayabileceğiniz en iyi yarış oyunu.

Xbox markasının en kaliteli serilerinden bir tanesi olan Forza, yeni simülasyon yarış oyunu ile karşımıza çıktı. Bu oyun tabii ki Forza Motorsport 7. PC ve Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştirmiş olan bu simülasyon yarış oyununu bizler Xbox One üzerinde oynama fırsatı bulduk ve şimdi sizlere oyun hakkındaki fikirlerimizi aktarmak istiyoruz. Fakat yazımıza geçmeden önce hemen söyleyelim, içimizde kalmasın: Forza Motorsport 7 şu an Xbox One üzerinde bulabileceğiniz en kusursuz yarış simülasyonu oyunu. Daha ne olsun?

Forza Motorsport 7 oyununun içeriği dev gibi. Öncelikle bir yarış oyununda bolca araba olması gerekir, değil mi? Forza Motorsport 7 sizi arabalara boğuyor çünkü oyun içerisinde tam 700 adet araba var. Tabii bu arabaların bazıları serinin önceki oyunlarından direkt olarak aktarılmış fakat bizim Forza serisi ile pek aramız yoktu. Forza Motorsport 5, Forza Horizon 3 ve Forza Motorsport 7 oynadığımız tek Forza oyunları oldu bugüne kadar. Bu yüzden bu noktada bir problem göremiyoruz. Her neyse, bu 700 aracı yarıştırabileceğiniz pistler de gerekiyor mutlaka. Oyun içerisinde 30 farklı pist bulunuyor. Ayrıca bu 30 pistin de 1’den fazla farklı tipi oluyor. Mesela bazı pistlerde hem düzden, hem de tersten yarışabiliyorsunuz. Bazı diğer pistlerde de daha farklı çeşitlilik karşımıza çıkıyor.

700 araçta olduğu gibi, 30 pistte de tamamen bir orijinallik yok. Çünkü pistlerin çoğu yine serinin önceki oyunlarından geliyor. Fakat serinin önceki oyunlarındaki pistler ile, bu pistler arasında çok fazla fark yok çünkü Forza Motorsport 7 içerisinde artık dinamik hava şartları var. Dinamik hava şartları, tek bir pisti ciddi anlamda değiştirebiliyor. Hem his olarak, hem de görünüş olarak. Oyun içerisindeki bu dinamik hava şartları sayesinde, yarışa yağmurlu bir havada başlayıp, hafifi güneşli bir havadabitirebiliyoruz. Tabii daha uzun yarışlar yapıyorsanız, tek bir yarış içerisinde 3 farklı hava şartı bile görebiliyorsunuz. Tabii küresel ısınma var artık, sürekli havanın değişmesi oldukça normal.

Oyundaki araçlardan bahsettik, pistlerden bahsettik ve tabii ki hava şartlarından bahsettik. Bir de kendimizden bahsedelim. Video oyunlarında en nefret ettiğim şey, araçların içerisinde görünmez insanların olmasıdır. Eski Forza oyunlarında da bu böyle idi. Fakat Forza Motorsport 7 içerisindeki yarışçımızı artık kendimiz seçip, bir de kendisini özelleştirebiliyoruz. Yani arabanın içerisindeki kişi artık tamamen biziz. Bu karakter için yeni özelleştirme ögeleri ise bizler oyunu oynadıkça açılıyor. Bu da benim, oyunu sürekli oynamam için çok önemli bir şey. Çünkü herhangi bir ilerleme hissi yoksa, ben o oyundan hoşlanamıyorum ne yazık ki.

Oyunda ilerledikçe karşınıza biraz ilginç şeyler çıkacak. Bu ilginç şeylerden ilki yarış kamyonları. Evet, bildiğiniz kamyon veya TIR. Forza serisinde sanıyorum ki ilk defa yarış kamyonları sürüyoruz ve bu kamyonlar, oyundaki tüm arabalardan çok daha benzersiz bir his sunuyor oyuncuya. Öncelikle bu kamyonların ağırlığından ötürü kontrolleri çok ilginç, hem de fren sistemleri çok farklı. Sonuçta tonlarca kamyondan bahsediyoruz. 200 KM ile giderken nasıl fren yapabilirsiniz ki? Peki, inceleme yazımızın bu noktasına kadar bahsettiğimiz şeyler nasıl görünüyor? Bu oyunun grafikleri, performansı nasıl?

Oyunu Xbox One: Day One Edition ile test ettik. Yani konsolumuz bayağı bir eski. Her an elimizde kalacak diye korkuyoruz. Yine de The ForzaTech ile güçlendirilen bu oyun, Xbox One üzerinde kusursuz görünüyordu. Zaten aynı oyun motoru ile Forza Horizon 3de yapılmıştı ve o oyun da kusursuzdu. Aynı şekilde Forza Motorsport 7 oyunu da Xbox One üzerinde etkileyici grafikler ile karşımıza çıkıyor. Oyunun çözünürlüğü ise 1080p. FPS mi? Hayatımda gördüğüm en stabil 60 FPS performanslardan bir tanesi. Eğer bu oyunu PC veya Xbox One S üzerinde denemeyi düşünüyorsanız çok şanslısınız çünkü bu iki sürümde de HDR desteği bulunuyor. Xbox One X çıktığında ise canavar bir oyun olmaya hazırlanıyor Forza Motorsport 7. Çünkü oyun, Xbox One X üzerinde 4K/60 FPSperformansı ile çalışacak.

Grafiklerin ve performansın yanında arabaların modelleri ve hasar alma halleri de bizlerin hoşuna gitti. Oyundaki 700 arabanın neredeyse hepsi çok başarılı, kaliteli ve detaylı modellere sahip. Bu modellere gelen hasarlar ise o kadar kusursuz değil. Fakat berbat da değiller. Bir yarış simülasyonu oyunundan beklediğiniz hasar mekanikleri bulunuyor oyunda. Ayrıca bu hasarlar, modellere de ortalama bir seviyede yansıyor. Peki, bu kadar güzel bir oyunu herkes oynayabilecek mi? Biraz da oyununun oynanış mekaniklerinden bahsedelim.

Eğer sık bir şekilde yarış oyunları oynamıyorsanız, Forza Motorsport 7 size göre. Eğer bir yarış oyunu ustasıysanız, Forza Motorsport 7 yine size göre. Forza Horizon 3oyununda olduğu gibi Forza Motorsport 7 oyununda da oyunculara birçok farklı özellik bulunuyor. Mesela, eğer usta bir yarış oyuncusuysanız, oyunu tam bir simülasyon oyununa çevirebiliyorsunuz. Fakat sürekli yarış oyunları oynamayan, bu oyundan da basit bir deneyim bekleyen bir oyuncuysanız, yine Forza Motorsport 7 oyununu tamamen arcade bir havaya sokabilirsiniz. Siz bu oyunu istediğiniz tarafta oynayın, oyundaki 700 aracın sürüş hissi de oldukça başarılı olacak. Hatta gerçekçi bile diyebiliriz.

Forza Motorsport 7 karşımıza dolu sayılacak bir içerik ile çıkıyor. Oyuncular eğer isterlerse tek oyunculu oyun modlarını oynayabiliyor. İsterlerse de çoklu oyunculu modlarına giriş yapabiliyorlar. Şimdiden söyleyelim, çoklu oyuncu modunu deneme şansımız çok olmadı. Çünkü biz bu incelemeyi yazarken, oyunun çoklu oyuncu modunu oynayan kimse yoktu. Çünkü oyun henüz çıkmamıştı. Fakat Forza Motorsport 7 çoklu oyuncu modu, serinin önceki oyunlarından farklı değil. Arabalara göre, seviyelere göre farklı kategorilerde çoklu oyuncu yarışlara girebiliyorsunuz. Aynı zamanda ligler de bulunuyor fakat ligler şu an kapalı.

Oyunun senaryo modu ise bu zamana kadar gördüğümüz en dolu, en eğlenceli, en kaliteli senaryo modu. Daha doğrusu, tek oyunculu mod. Çünkü oyunda büyük bir senaryo bulunmuyor. Senaryo modu demek yanlış olabilir. Forza Motorsport serisinin eski oyunlarında amaçsızca, “Grind” temelli yarışlar yapıyorduk fakat bu oyunda durum çok daha farklı. Artık, “Grind” temelli bir oynanış kesinlikle yok. Artık yarış yaparak yeni The Forza Drivers Cup bölümleri açıyoruz ve böylece mini senaryomuzu ilerletiyoruz. The Forza Drivers Cup isimli bu etkinlik aslında 6 tek kupadan oluşuyor. Tüm bu kupaları kazanmanız gerekiyor. Siz bu kupaları kazandıkça da yeni ödüllere sahip oluyorsunuz.

Sizler tüm bu yarışları yaptıkça tecrübe puanı kazanıyorsunuz ve her seviye atladığınızda da 1 adet hediyeye sahip oluyorsunuz. Forza Motorsport serisinin kötü yönlerinden bir tanesi de burada yatıyordu, fakat eskiden. Çünkü eskiden seviye atladığınızda ödülü oyun seçiyordu, siz değil. Fakat Forza Motorsport 7 ile seviye atladığınızda size 3 seçenek sunuluyor ve bu 3 seçenekten 1 tanesini hediye olarak seçiyorsunuz. Bu 3 seçenek genelde indirimli araba veya benzer şeyler oluyor.

Oyunda bir de mikro ödemeler oluyor. Evet, mikro ödemeler ve doğal olarak ganimet kutuları. Çünkü günümüzde çıkan video oyunlarında mikro ödemeler ve ganimet kutuları olmazsa, kimse ona oyun demiyor, değil mi? Sarkastik tabii. Her neyse, öncelikle kutulardan bahsedelim. Bu ganimet kutularını oyun içi para ile veya gerçek para ile satın alabiliyorsunuz. İşin ilginç yanı ise, Microsoft size hiçbir zaman kutuları gerçek para ile almanızı söylemiyor. Sürekli olarak yarış yaparak para kazanabilirsiniz diyor. Peki, bu kutular içerisinde neler bulunuyor? Bolca mod efendim. Bu modlar ise oynanışı temelden etkiliyor. Bahsettiğimiz modlar sizin arabanızın performansını yükseltiyor. Eğer bunlar yetmez ise, oyun içerisinde kazandığınız paraların oranını yükselten ögeler de bulunuyor.

Forza Motorsport 7, Xbox One konsolu üzerinde alabileceğiniz en iyi yarış oyunu. Hem içerik olarak, hem oynanış olarak, hem de görsellik olarak. Yine de Forza Motorsport 7ile Microsoft benzersiz bir adım atamadı bize soracak olursanız. Sadece bir önceki oyuna göre daha fazla gelişti. Peki, bu ne kadar büyük bir sorun? Bizce bir sorun bile değil. Zaten oyunda ufak tefek bazı olumsuz noktalar bulunuyor, fakat oyun o kadar güzel ki, başarılı ki, bu olumsuz noktaları rahatlıkla görmezden gelebiliyorsunuz. Eğer Xbox One veya Windows 10 cihaz sahibiyseniz, Forza Motorsport 7 kesinlikle satın almanız gereken bir video oyunu.

Forza Motorsport 7 Hakkında SSS

Forza Motorsport 7 hakkında bir sorunuz mu var? Yaygın soruların yanıtları için buraya bakın.

Forza Motorsport 7, bir Xbox Play Anywhere oyunudur. Bu ne anlama geliyor?

Bir Xbox Play Anywhere oyununu dijital olarak satın aldığınızda hem Xbox hem de Windows 10‘da oynayabilirsiniz. Yalnızca bir kere Xbox veya Windows 10 cihazınızda Microsoft Store üzerinden oyunu satın almanız gerekir; oyun oturum açtığınız her yerde, oyun kitaplığınızda görünecektir.

Oyunu veya içeriği Xbox’ta satın aldıysanız ve cihazınızda oynamak istiyorsanız cihazınızda oturum açın. Oyun cihazınızda zaten yüklüyse uygulama listenizde görünür. Aksi takdirde, Microsoft Store‘u açarak ve Kitaplığım‘ı seçerek oyunu yükleyebilirsiniz.

Oyunu veya içeriği Windows 10’da satın aldıysanız ve Xbox konsolunuzda oynamak istiyorsanız konsolunuzda oturum açarak Oyunlarım ve uygulamalarım > Oyunlar’a gidin. Oyun zaten yüklüyse oyun listenizde görünür; yüklenmemişse oyunu Yüklemeye hazır bölümünde bulabilirsiniz.

Xbox Play Anywhere hakkında daha fazla bilgi almak ve hangi oyunların desteklendiğini öğrenmek için Xbox Play Anywhere web sitesini ziyaret edin. Ayrıca Xbox One veya Windows 10 cihazınızda Forza Motorsport 7 oyununu veya içerikleri bulma konusunda sorun yaşıyorsanız Xbox Play Anywhere oyunlarıyla ilgili sorun giderme bölümünü de ziyaret edebilirsiniz.

Forza Motorsport 7, çok oyunculu mod için Xbox ve Windows 10 arasında çapraz oynamayı da destekler.

Daha fazla bilgi için Windows 10 ve Xbox One’da çapraz oynama’ya bakın.

Forza Motorsport 7 oynamak için Windows cihazımı yükseltmem istendi. Hangi Windows sürümüne ihtiyacım var?

Windows 10’da Forza Motorsport 7’yi indirmek ve yüklemek için İS Derlemesi 15063.0 veya üzeri ile 1703 sürümünü çalıştıran bir cihaza ihtiyacınız vardır.

Ek olarak, cihazınızın Windows 10‘un 64 bit sürümünü çalıştırıyor olması gerekir. 32 bit sürümüne sahipseniz Forza Motorsport 7 oynayamazsınız.

Cihazınızda uygun bir Windows sürümü bulunup bulunmadığına bakmak için:

 1. Başlat’a gidin, Bilgisayarınız Hakkında yazın ve çıkan sonucu seçin.
 2. Bilgisayarınızın hangi Windows sürümünü çalıştırdığını öğrenmek üzere Sürüm için Bilgisayar’ın altına bakın. Bunun en az 1703 olduğundan emin olun.
 3. İS Derlemesi için Bilgisayar’ın altına bakın ve bunun en az 15063.0 olduğundan emin olun.
 4. Windows’un 32 bit veya 64 bit sürümünden hangisini çalıştırdığınızı öğrenmek üzere Sistem türü için Bilgisayar’ın altına bakın.

Belirtilen bir sürüm görmüyorsanız oyunu indirebilmeniz için önce güncelleştirmeniz gerekir. Bunu birkaç yöntemle yapabilirsiniz:

 • Başlat > Ayarlar > Güncelleştirme ve güvenlik > Windows Update‘e gidin. İlgili güncelleştirmenin olup olmadığına bakın. 
  Not Windows 10‘a yükseltmenizin üzerinden 31 günden daha az zaman geçtiyse güncelleştirmeyi hemen almazsınız. Bunun nedeni, isterseniz Windows’un önceki sürümüne geçebilmenizi sağlamaktır. Bilgisayarınız, 31 gün geçtikten sonra otomatik olarak en son güncelleştirmeyi yükler.
 • Cihazınızı en son güncelleştirmeyle birlikte Windows 10‘a yükseltmek için Windows Update: SSS sayfasına bakın.

Windows 10’un K veya KN sürümüne sahipseniz ek yazılım indirmeniz gerekebilir. Bunlar ücretsiz indirme olarak mevcuttur. Bunu yapmak için Windows 10 N ve Windows 10 KN sürümleri için Media Feature Pack (Kasım 2015) adresine gidin.

Windows Insider ve/veya Xbox Insider Programı’na kaydoldum, Forza Motorsport 7 oynayabilir miyim?

Windows Insider Programı’na katıldıysanız veya cihazınız 1703’ten daha üst bir sürüm çalıştırıyorsa cihazınıza Forza Motorsport 7 indirirken ve yüklerken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Windows‘un Insider derlemesini çalıştırırken karşılaştığınız her türlü sorunu bildirmek için Geri Bildirim Merkezi‘ni kullanmanızı öneririz. Bunu yapmak için:

 1. Windows simgesini seçin ve “Geri Bildirim Merkezi” yazın.
 2. Uygulama açıldığında solda kalan Geri bildirim simgesini seçin.
 3. Yeni geri bildirim ekle düğmesini seçin.
 4. Sorun düğmesini seçin ve aşağıdaki metin kutularına bazı ayrıntıları yazın.
 5. Altta yer alan kategori seçimi kutularında ilk kutu için Ön İzleme Programları, ikinci kutu için ise Windows Insider Forumları ve Destek ögesini seçin.
 6. Geri bildiriminizi göndermek için Gönder ögesini seçin.

Xbox Insider Programı’na katıldıysanız ve Forza Motorsport 7 oynarken sorun yaşıyorsanız:

 1. Sorun yaşadığınız sırada oyun kumandanızdan Xbox düğmesine  basılı tutun ve ardından Sorun bildir’i seçin.
 2. Sorununuzun listelenmiş olup olmadığına bakın. Listelenmemişse Yeni sorun ekle ögesini seçin.
 3. Kategorilerin altından Oyunlar ve ardından Forza Motorsport 7 ögelerini seçin.
 4. Yaşadığınız sorunu ayrıntılı bir şekilde açıklayın ve sorunu göstermek için ekran görüntüsü veya video ekleyip eklememek için seçim yapın.
 5. Tamamlandıktan sonra, geri bildiriminizi göndermek için Bitti ögesini seçin.

Not Hem Geri Bildirim Merkezi hem de Xbox Insider Hub’da sorununuzu araştıran ekipten doğrudan geri bildirim almayabilirsiniz.

Forza Motorsport 7 oynamak için ek bir yazılıma ihtiyacım var mı?

Evet, Forza Motorsport 7 oynayabilmek için özellik düzeyi 11’e sahip DirectX 12 veya daha üzeri yüklü olmalıdır.

DirectX 12’nin yüklü olduğundan emin değilseniz bunu şu şekilde denetleyebilirsiniz:

 1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows logo tuşu + R’ye basın.
 2. DirectX Tanılama Aracı’nı başlatmak için “dxdiag” yazın ve Enter düğmesine basın.
 3. Sistem Bilgileri penceresindeki Sistem sekmesinde belirtilen DirectX sürümüne bakın. Forza Motorsport 7’yi çalıştırmak için 12 veya daha üzeri bir sürüm olmalıdır.
 4. Grafik kartınızın Görüntü sekmesinde, desteklenen Özellik Düzeyleri için Sürücüler ’in altına bakın ve listede 11_0 veya 11_1 olduğundan emin olun.

Donanım gereksinimleri nelerdir?

Forza Motorsport 7 için donanım gereksinimleri, Xbox’ta mı yoksa Windows 10‘da mı oynadığınıza bağlı olarak farklılık gösterir. Oyunun büyüklüğü, sistem gereksinimleri (özellikle Windows 10 cihazlar için) ve oyun hakkında her türlü ilave bilgi için her platforma ilişkin ürün ayrıntısı sayfasına bakın.

Not Bu bir Xbox Play Anywhere oyunu olduğu için oyunu Xbox’ta veya Windows 10’da dijital olarak satın alabilir ve oyunun iki sürümüne de sahip olabilirsiniz. Ürün ayrıntısı sayfaları, her platform için ayrı ayrı yalnızca bilgi amaçlı olarak çağrılır; oyunu iki kez satın almanıza gerek yoktur.

Xbox

Xbox için yükleme gereksinimlerini görüntülemek üzere Forza Motorsport 7 ürün ayrıntıları sayfasını ziyaret edin.

Xbox’ınızda Forza Motorsport 7 yüklemek için yeterli disk alanı olup olmadığını kontrol etmek için:

 1. Oyun kumandanızda Xbox düğmesine  basın, ardından Oyunlarım ve uygulamalarım’a gidin.
 2. Ekranın sol alt köşesinde görüntülenen kullanılabilir sürücü alanını kontrol edin. Yeterli alanınız yoksa var olan oyunlarınızdan veya uygulamalarınızdan bazılarını kaldırmanız ya da konsolunuza haricî bir sürücü eklemeniz gerekir.

Konsolunuzda bir dış depolama cihazı kullanıyor ve varsayılan yükleme konumunu değiştirmek istiyorsanız:

 1. Kılavuzu açmak için Xbox düğmesine  basın.
 2. Ayarlar > Sistem > Depolama’yı seçin.
 3. Depolamayı yönet‘in altında, varsayılan depolama konumunuz sağ üst köşede bir üçgenle gösterilir.

Windows 10

Windows 10 için sistem gereksinimlerini görüntülemek üzere Forza Motorsport 7 ürün ayrıntıları sayfasını ziyaret edin. “Ek bilgiler” bölümü, size oyunun ne kadar büyük olduğunu belirten yaklaşık indirme boyutunu verir.

GPU (grafik işlemcisi) veya VRAM’inizi (video bellek) bilmiyorsanız şu şekilde denetleyebilirsiniz:

 1. Başlangıç > Ayarlar Sistem’e gidin.
 2. Ekran sekmesinde en alta kaydırın ve Gelişmiş ekran ayarları’nı seçin.
 3. Sayfanın alt kısmına gidin ve Bağdaştırıcı özelliklerini görüntüle’yi seçin. Bağdaştırıcı Türü GPU adını gösterirken Ayrılmış Bellek ise VRAM’i gösterir.

Cihazınızı nasıl kontrol edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için Bir oyunun Windows 10 cihazınızda çalışıp çalışmayacağını anlama bölümüne bakın.

Windows 10 cihazınızda ne kadar kullanılabilir disk alanı olduğunu belirlemek ve oyununuzun kaydedileceği konumu değiştirmek için:

 1. Ayarlar > Sistem > Depolama’ya gidin.
 2. Cihazınızdaki her sürücü için kullanılan disk alanı görüntülenir. Sabit sürücünüzde yeterli alan bulunduğundan emin olun.

Windows 10 cihazınızı nasıl kontrol edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için Bilgisayarınızda ne kadar depolama alanı olduğunu öğrenme bölümüne bakın.

Forza Motorsport 7’yi donanım gereksinimlerini karşılamayan bir cihaza indirirsem ne olur?

Cihazınızın minimum gereksinimleri karşıladığından emin olmanız için ilk önce cihazın teknik özelliklerini kontrol etmenizi öneririz.

Oyunu zaten indirdiyseniz oyun ayarlarından oyun için grafik seçeneklerini değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Forza Motorsport 7’yi indirmek ne kadar sürer?

İndirme süresi, İnternet bağlantınızın hızına göre değişebilir. 20 Mb/sn. bağlantı ile 40 GB indirmeniz ortalama 4 saat sürer.

Yukarıdaki Donanım gereksinimleri nelerdir? bölümündeki adımları izleyerek oyunun Xbox ve Windows 10’daki boyutunu öğrenin. Bunlar, hangi cihaza yüklediğinize bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Aşağıdaki tabloda mevcut indirme hızınıza göre tahmini indirme süreleri gösterilmektedir.

Not Bu bilgiler yalnızca rehber olması amacıyla sunulmuştur, gerçek indirme süresini göstermez. Çevrimiçi içerik yürütme, oyun oynama veya Xbox One’ınızdan bir Windows 10 bilgisayara çevrimiçi oyun yürütme gibi işlemler sırasında bant genişliği sıkıştırılır ve indirme süresi uzar.

Mevcut indirme hızı30 GB dosya40 GB dosya50 GB dosya60 GB dosya70 GB dosya
2 Mb/s33,3 saat44,4 saat55,6 saat66,7 saat77,8 saat
5 Mb/s13,3 saat17,8 saat22,2 saat26,7 saat31,1 saat
10 Mb/s6,7 saat8,9 saat11,1 saat13,3 saat15,6 saat
20 Mb/s3,3 saat4,4 saat5,6 saat6,7 saat7,8 saat
50 Mb/s1,3 saat1,8 saat2,2 saat2,7 saat3,1 saat
100 Mb/s0,7 saat0,9 saat1,1 saat1,3 saat1,6 saat
200 Mb/s0,3 saat0,4 saat0,6 saat0,7 saat0,8 saat

Örnek:

20 GB’lık bir dosya yüklüyorsanız yüzde 25’inin indirildiği (kalan 15 GB) gösteriliyor ve bağlantı hızınız 10 Mb/sn. ise indirme işleminin tamamlanması yaklaşık 3,4 saat sürecektir. (İndirme hızının aynı kaldığı düşünülür.)

Oyunu indirirken indirmeyi iptal etmeyin veya bilgisayarınızı kapatmayın. Forza Motorsport 7 simgesi Xbox’ta Başlangıç menüsünün Yüklü Uygulamalar bölümünde, Windows 10 cihazınızda ise Kitaplığım’da görünür.

Not Oyunu indirirken ilave İnternet ücretine tabi olabilirsiniz.

Oyunun yavaş indirildiğini düşünüyorsanız daha fazla sorun giderme adımı için Xbox One konsolunda yavaş oyun veya uygulama indirme sorunlarını giderme veya Windows‘ta ağ bağlantısı sorunlarını gidermebölümlerini ziyaret edin.

Windows 10’da oynarken en iyi oyun deneyimini nasıl yaşayabilirim?

Windows 10’da oyun oynuyorsanız Sistem Bilgileri’ni kontrol ederek cihazınızın en üst seviye sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olun. Ayrıntılar ve nasıl yapılacağını öğrenmek için yukarıdaki Donanım gereksinimleri nelerdir? bölümüne bakın.

Oyun oynama için cihazınızın kaynaklarını önceliklendirmek için Oyun Modu’nu da etkinleştirebilirsiniz; daha fazla bilgi için Bilgisayarınızda oyun oynarken Oyun Modu’nu kullanma bölümüne bakın.

Windows 10’da Forza Motorsport 7’yi kumanda etmek için ne tür aksesuar cihaza ihtiyacım var?

Fare ve klavye ya da oyun kumandası kullanabilirsiniz (Xbox One veya Xbox 360 kumanda önerilir). Xbox One oyun kumandası kullanıyorsanız kumandayı cihazınıza bağlamak için USB kablosu veya bir Windows için Xbox Kablosuz Bağdaştırıcı’sına ihtiyacınız vardır.

Ayrıca bir Xbox One S veya Xbox Design Lab oyun kumandasını cihazınıza Bluetooth kullanarak da bağlayabilirsiniz. Daha fazla ayrıntılı bilgi için Bilgisayarda Xbox One Kablosuz Oyun Kumandası kullanmabölümünü ziyaret edin.

Windows’un desteklediği diğer USB oyun kumandaları da çalışır.

Oyun içi oyun deneyimi ile ilgili sorularım veya sorunlarım var. Nereden yardım alabilirim?

Oyunun bir bölümünde takıldıysanız ne yapılacağı konusunda diğer oyuncuların tavsiyelerine ihtiyaç duyarsınız ya da kendi deneyiminizden yola çıkarak başka ipuçları vermek isterseniz gidebileceğiniz birkaç yer var.

 • Platformunuz ile ilgili teknik sorunlar veya diğer Xbox oyuncularıyla konuşmak için Xbox Forumları’nı ziyaret edin.
 • Oyun içi sorunlar veya oyun hakkında oyun hayranları ve uzmanlarla konuşmak için Turn 10 Forza Motorsport 7 forumunu ziyaret edin.

Forza Motorsport 7 oynamak için Microsoft hesabına ihtiyacım var mı?

Evet, Forza Motorsport 7 oynamak için Microsoft hesabına ihtiyacınız var. Xbox 360 veya Xbox One konsolunda zaten oyun oynuyorsanız Windows 10‘da oynamak için de bu oyunlarda kullandığınız hesabı kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Xbox konsolunda Microsoft hesabıyla ilgili SSS sayfasına bakın.

Forza Motorsport 7 oynamak için çevrimiçi veya İnternet’e bağlı olmam gerekir mi?

Çevrimiçi şebekenin olmadığı bir alanda bulunmayı planlıyorsanız Windows 10 cihazınızı Forza Motorsport 7‘yi çevrimdışı oynamanıza izin verecek şekilde hazırlayabilirsiniz.

Windows 10 cihazınızı çevrimdışı oynamak için nasıl yapılandıracağınıza ilişkin ayrıntılı bilgi için Çevrimdışı modu kullanarak Windows 10’da çevrimdışı oyun oynama bölümünü ziyaret edin.

Çevrimdışı oynarken Microsoft Store‘dan ilave öge satın alabilmek gibi bazı özellikler kullanılabilir olmayacaktır. Ek olarak, çevrimdışıyken puan tabloları da kullanılabilir olmayacaktır.

Çevrimdışı oynarken kazandığınız başarılar, cihazınızda Xbox Live’de oturum açtığınızda hesabınızla eşitlenecektir. Oyundaki ilerleme kaydınız da Xbox Live’de oturum açtığınızda eşitlenecektir.

Çevrimdışıyken Xbox Live avantajlarını da kullanamazsınız. Ayrıntılar için aşağıdaki Neden Microsoft hesabı ile Xbox Live’de oturum açmam gerekir? bölümüne bakın.

Forza Motorsport 7’yi kaç cihaza yükleyebilirim?

Xbox’ta Forza Motorsport 7’yi yükleyebilir ve giriş konsolunuzda çevrimdışı oynayabilirsiniz; oynamadan önce Xbox Live’da oturum açarsanız arkadaşlarınızın konsoluna da yükleyebilir ve orada oynayabilirsiniz.

Windows 10’da ana cihazınıza (genellikle oyunu yüklediğiniz ilk cihazdır) Forza Motorsport 7 yükleyebilir ve çevrimdışı oynayabilirsiniz; oynamadan önce Xbox Live’da oturum açarsanız birçok cihaza da yükleyebilirsiniz.

Forza Motorsport 7 veya Xbox Play Anywhere özelliğini destekleyen diğer oyunları oynarken yalnızca tek bir yerden oturum açabilirsiniz.

Neden Microsoft hesabı ile Xbox Live’de oturum açmam gerekir?

Forza Motorsport 7’yi Xbox Live hizmetine bağladığınızda, Windows 10 cihazınızda oynarken aşağıdaki yararları elde edersiniz.

Not Forza Motorsport 7’yi başlatmak için Xbox uygulaması aracılığıyla Xbox Live’a bağlanmanız gerekir. Yukarıdaki Oynamak için çevrimiçi veya İnternet’e bağlı olmam gerekir mi? bölümüne bakın.

 • Xbox Live topluluğuna bağlı kalın, başarıları görün, oyun kliplerini izleyin ve çok daha fazlasını yapın.
 • Kaydedilen oyunlarınızı bulutta saklayın ve kaldığınız yerden başka bir bilgisayarda oynamaya devam edin.
 • Xbox Kablosuz Bağdaştırıcı kullanarak Windows 10’da Xbox Kablosuz Bağdaştırıcınızla oynayın.
 • En heyecanlı oyun anlarınızı kolayca kaydedin, anlatın ve paylaşın:


Forza Motorsports 7 Hakkında Tüm Gelişmeler!

Forza Motorsport 7 hakkında bilgiler gelemeye devam ediyor. Oyun içerisinde tam 150 farklı araç yer alacak.

Geçtiğimiz günlerde demo versiyonu ile oyun severler’in karşısına çıkan Forza Motorsports 7, oldukça beğenilmiş ve oyuncular tarafından full sürümü için heyecanlı bir bekleyişe girmiştir.

Forza Motorsports 7 diğer yarış simülasyonlarının tam tersine oldukça geniş yarış pistlerine ve zengin bir araba koleksiyonuna sahip. Torn 10 tarafından geliştirilen Forza Motorsports 7, Microsoft tarafından yayınlanıyor. Geçtiğimiz günlerde demo sürümü yayınlanan Forza Motorsports 7 için işlemcilerle alakalı bir problemin olduğu iddiası ortalığı karıştırdı.

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre Forza Motorsports 7, PC’lerde 4 ile 16 çekirdek arasında, Xbox One’da 7 çekirdekten de faydalanarak başarılı bir şekilde çalışıyor. Yani kısaca ortada performans açısından herhangi bir problem bulunmuyor. Geçtiğimiz günlerde Universal Brand Development ile özel bir anlaşma yaptığını duyuran Microsoft, oyun içerisinde Hızlı ve Öfkeli filminde kullanılan araçlarında olacağını duyurdu.

150 farklı aracı içerisinde barındıran Forza Motorsports 7, oyunculara gerçekçi bir yarış simülasyonu sunuyor. Çeşitli kamera açıları ile oyunculara en iyi görüntüyü sunan Forza Motorsports 7 araç içi kamerası ile oldukça dikkat çekici bir hal alıyor.

Forza Motorsport 8, muhtemelen yeni nesil Xbox konsoluna gelecek

Dünya üzerindeki belki de en başarılı yarış serilerinden olan Forza, iki adet alt seriye sahip. Bunlardan bir tanesi Forza Horizon ve bu serinin yeni oyunu 2018’in sonlarına doğru çıkacak. Diğer alt seri ise Forza Motorsport olarak geçiyor ve bu serinin yeni oyunu henüz ortalıkta yok. Zaten Forza Motorsport 7 da 2017 senesinde çıkmıştı. Peki, Forza Motorsport 8 ne zaman çıkacak? Oyunun geliştirici ekibi olan Turn 10 Studios tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak; Forza Motorsport 8, muhtemelen yeni nesil Xbox konsoluna gelecek.

Forza Motorsport 8

Forza Motorsport 8 oyunundan önce yedinci oyundan bahsedelim

Dilerseniz öncelikle Forza Motorsport 7 oyunundan ve bu oyuna gelecek güncellemelerden bahsedelim. Çünkü bu güncellemeler ile sekizinci oyun arasında bir bağ bulunuyor. Öncelikle, Forza Motorsport 7 için ücretsiz bir içerik güncellemesi duyuruldu. Bu güncelleme ile birlikte oyunun geleceği hakkında yeni bilgiler de ortaya çıktı.

Öncelikle söyleyelim ki, Temmuz 2018 içerisinde bu oyun için Top Gear Car Pack çıkışını gerçekleştirecek. Top Gear Car Pack içerisinde 2018 Mclaren 720S, 2017 Ferrari 812 Superfast, 2018 KTM #22 True Racing X-Bow GT4, 2017 VUHL 05RR, 1958 Alfa Romeo Giulietta Sprint Veloce, 1964 Porsche 904 Carrera GTS ve 2018 Exomotive Exocet Sport V8 XP-5 araçları bulunacak. Eğer bu oyun için satışa sunulmuş olan Car Pass ögesine sahipseniz, bu paket size ücretsiz olarak verilecek.

Temmuz 2018 içerisinde bu oyuna tabii ki ücretsiz arabalar da eklenecek. Bu arabalar 1971 Porsche #23 917/20 ve 2019 Porsche 911 GT3 RS olacak. Evet, oyuncular bir adet eski, bir adet de yeni Porsche arabasına ücretsiz olarak sahip olabilecek. Bunların haricinde, oyunda herkese Stig isimli bir kıyafet verilecek. Oyundaki koleksiyon sistemi de değişecek ve artık standart arabalar, etkinliklerin ardında kilitli olmayacak. Fakat FE ve Unicorn araçları kilitli kalmaya devam edecek.

Tüm bunların haricinde, oyuna gelecek Temmuz 2018 güncellemesi ile birlikte Price Crates içerisinde artık araba bulunmayacak. Tabii oyunun çevrim içi moduna da bazı yenilikler gelecek. Mesela artık lobi sahipleri, yarıştan istediklerini birini atabilecek.

Forza Motorsport 8, bu nesil için muhtemelen geliştirilmiyor

Forza Motorsport 7 oyununun geliştirici ekibi, Temmuz 2018 güncellemesini duyurduğu gibi, oyunun geleceğinden de bahsetmeyi ihmal etmedi. Mesela yapılan açıklamalara göre Forza Horizon 4 oyununa ön sipariş verenlere gelecek bir tarihte, Forza Motorsport 7 içerisinde Formula Drift Car verilecek. Ayrıca oyundaki Drift Suspension mekaniği üzerinde de önemli bir değişiklik yapılacak. Drift Suspension haricinde oyundaki Drift modu için yeni bir puanlama sistemi de gelecek.

Tüm bunların haricinde, oyuna gelebilecek yeni bir Drag modu üzerinde çalışılıyor ve Track Limit özelliği üzerinde de bir yenilik gerçekleşmesi bekleniyor. Tüm bunların haricinde, bahsettiğimiz serinin yedinci oyunundaki Leaderboard kısmı da çok yakında temizlenecek. Tüm bunlar, serinin yedinci oyunu için gelecek planları olarak adlandırılıyor. Çünkü yapılan açıklamalara göre Turn 10 Studios şu an Forza Motorsport 7 için ücretli hiçbir içerik üzerinde çalışmıyor ve herhangi bir Forza Motorsport 8 planı da yok. Ekip, bir süre boyunca Forza Motorsport 7 oyunu için ücretsiz içerik oluşturmayı planlıyor.

Tüm bu açıklamalara bakacak olursak, Forza Motorsport 8 önümüzdeki sene veya ondan sonraki sene Xbox One konsolu için çıkmayacak gibi görünüyor. Bu yüzden de akıllara hemen yeni nesil Xbox konsolu geliyor. Bizim tahminlerimize göre Forza Motorsport 8 isimli video oyunu, yeni nesil Xbox konsolunun çıkış oyunlarından biri olarak duyurulacak. Muhtemelen Forza Horizon 5 oyunu da Forza Motorsport 8 oyunundan 1 veya 2 sene sonra yeni nesil Xbox konsolu için çıkışını gerçekleştirecek.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Forza-Motorsports-7-Hakk%C4%B1nda-T%C3%BCm-Geli%C5%9Fmeler-3.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Forza-Motorsports-7-Hakk%C4%B1nda-T%C3%BCm-Geli%C5%9Fmeler-2.png

‘Gerçek Gibi’ Oyun Forza Motorsport 7 Duyuruldu

Forza Motorsport 7, E3 2017 Microsoft konferansında duyuruldu. Yayınlanan oynanış videosu, oyun hakkında birçok bilgiye ulaşmamızı sağlıyor.

Dün E3 2017’de düzenlenen Microsoft konferansının en ilgi çekici oyunlarından birisi Forza Motorsport 7’ydi. Aşırı gerçekçi grafikleriyle yarış oyunu seven kullanıcıların gönlünde taht kuran Forza 7 için ayrıca 5 dakikalık oynanış videosu da yayınlandı.

Xbox One X, Xbox One ve PC için 3 Ekim 2017’de çıkacak Forza 7, Xbox One X üzerinden 4K’da 60 FPS desteği sunacak. E3 2017’de yayınlanan 5 dakikalık oynanış videosunda gördüğümüz kadarıyla hava şartları ve gece gündüz olayları, oyuna çok sağlam bir şekilde eklenmiş. Bu olayları gördüğümüz yarış ise Nürburgring’de yapılan Nissan GT-R yarışı olarak dikkat çekiyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 8465d31f-75d1-4730-8adb-5a7a788ab47d.jpg
Forza Motorsport 8
'Gerçek Gibi' Oyun Forza Motorsport 7 Duyuruldu!

Forza Motorsport 7 duyuruldu!

Microsoft‘un E3 konferansındaki ilk oyun duyurusu Forza Motorsport 7 oldu. Sızıntılarla ve dedikodularla gündeme gelen oyun, nihayet bu duyuru ile resmileşti.

Microsoft‘un yeni tanıtılan 4K oyun konsolu olan Microsoft Xbox One X için özel olarak 4K 60 FPS olarak yayınlanan bu tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.İşte Forza Motorsport 7’nin duyuru videosu!

forza motorsport 7 ile ilgili görsel sonucu
Ä°lgili resim
Ä°lgili resim
Ä°lgili resim
Ä°lgili resim
Ä°lgili resim
Ä°lgili resim
forza motorsport 7 ile ilgili görsel sonucu
forza motorsport 7 ile ilgili görsel sonucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir